30 marca 2020, 21:15
777 views

Praca zdalna, czyli o tym, jak zachować wysoką efektywność pracując z domu

Obecna, trudna sytuacja i wynikające z niej nowe regulacje oraz obostrzenia mające zapewnić bezpieczeństwo i możliwie, jak najskuteczniejsze opanowanie wysoko zaraźliwego Koronawirusa (COVID-19) dla wielu z nas oznaczają pracę zdalną. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę łatwość rozprzestrzeniania się infekcji, należy w tym miejscu podkreślić, że możliwość ta stanowi przywilej, o wyjątkowej dziś wartości.

Marketing to z pewnością branża, która pozwala na zdalną działalność zawodową. Zatem, jeśli tylko pracodawca daje takie przyzwolenie, warto, a może nawet należy, z tej opcji skorzystać.

Oczywiście praca z domu ma swoje wady, zwłaszcza, jeśli dodatkowo musimy zajmować się dziećmi. Ciągłe zamknięcie, oddzielenie od znajomych, współpracowników i brak wytchnienia od domowego życia, to tylko te najbardziej podstawowe trudności, z jakimi przychodzi zmierzyć się każdemu, kto zaczyna pracować zdalnie.

Jak zatem zachować w tym wszystkim równowagę? Jak efektywnie pracować w domu?

Oto garść informacji, które pomogą podołać temu wyzwaniu.

Stały plan dnia

Pracując z domu łatwo wpaść pułapkę tzw. “piżamowania”. Co to oznacza? Pewne rozluźnienie wynikające między innymi z braku terminarza, który wymusza wykonanie konkretnych czynności. Na przykład, zwykle, do pracy dojechać musimy na godzinę 8.00 czy 9.00. Oznacza to pobudkę o konkretnej porze, sprawne ubranie się i wyjście z domu. Wszystko to, by wyrobić się na czas. Pracując z domu często rozpocząć można pracę później, nie traci się przecież czasu na dojazd, a śniadanie zawsze można zjeść już przed komputerem. Wszystko to powoduje pewne rozluźnienie, które często bardzo trudno jest okiełznać. Warto o tym pamiętać i wprowadzić rutynę oraz grafik do naszego domu. Dzięki temu każdy będzie wiedzieć, co dzieje się w danym momencie i jak się do tego przygotować. Podstawa zatem to poranny schemat, który obowiązywać będzie wszystkich domowników.

Warto też ustalić w domu godziny, w czasie których pracujemy. Niech będa one znane wszystkim mieszkańcom. W tym czasie starsze dzieci mogą się uczyć, młodsze kolorować, czy wykonywać zadania przedszkolne typu szlaczki.

Przed rozpoczęciem pracy koniecznie zjedzmy śniadanie i ubierzmy się.

Wyznacz miejsce do pracy

Wprowadzając do domu pewną higienę pracy dobrze jest też pamiętać, by wyznaczyć miejsce, w którym będziemy działać. Nie powinna to być kanapa. Leżąc pracuje się wolniej i trudniej skupić myśli. Na dłuższa metę nie jest to też komfortowe. Najlepiej, jak będzie to wygodne biurko czy stół. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie miejsce do pracy w sytuacji, gdy pracodawca organizuje telekonferencje i video rozmowy. Stos prasowania za plecami, czy bajka puszczona dziecku w tle, to niekoniecznie coś, co powinniśmy pokazywać szefowi.

Przerwy

Zadbajmy też o przerwy. Chwila ćwiczeń, krótki spacer, czy kawa wypita na balkonie pomogą się odświeżyć i zmienić na chwilę otoczenie. Dzięki temu wrócimy do pracy z nową energią i większym skupieniem. Nie jedzmy też przy komputerze.

Kontakt

Jeżeli to możliwe warto również zachować kontakt z kolegami z pracy – na czacie, przez telefon, czy podczas video rozmów. Wiedząc, że inni pracują łatwiej znaleźć motywację do wytężonego działania. Sprzyja to też niwelowaniu poczucia alienacji.

Wprowadzając dzienną rutynę, grafik i higienę pracy do życia w domu sprawiamy, że powierzone nam zadania wykonamy sprawnie, możliwie szybko i efektywnie, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Plan i raportowanie

Pracując z domu bardzo ważna jest świetna organizacja pracy. Łączenie zadań zawodowych i domowych jest dużym wyzwaniem. Warto zawczasu pomóc sobie i dobrze wszystko zaplanować. Pomogą tu różnego typu wspólne kalendarze (chociażby ten na Dysku Google) i dostępne aplikacje, jak na przykład Trello. Dzięki nim łatwo zapanować, nie tylko nad grafikiem dnia, ale i nad poszczególnymi projektami oraz ich etapami.

Narzędzia tego typu pozwalają na zwiększoną współpracę i komunikację między współpracownikami oraz przełożonymi. Widoczne są plany dnia, zadania i postępy w ich wykonywaniu. Łatwiej też o sprawne raportowanie, co również jest ważnym elementem pracy zdalnej.

Automatyzacja działań

Pracując z domu, zdalnie warto też skupić się na różnego typu rozwiązaniach, ułatwiających wykonywanie określonych działań. Podkreślić też należy, że marketing to branża wyjątkowa pod tym względem. W dzisiejszych czasach bowiem automatyzacja marketingu online daje szereg możliwości, których celem jest właśnie usprawnienie i ułatwienie pracy. Kreatory treści reklamowych przy kampaniach Google Ads, czy automatyczne generowanie na przykład listy wykluczeń może okazać się wyjątkowo pomocne. Opcji jest oczywiście o wiele więcej. Sporo ciekawych narzędzi znaleźć można na stronie promonavi.pl Warto tu zaznaczyć, że narzędzia te są bezpłatne i tym samym można je wypróbować, sprawdzić ich efektywność i wykorzystać w tym trudnym dla wszystkich momencie.

Webinary

Kolejnym punktem jest samorozwój. Obecnie znaleźć w sieci można sporo ciekawych webinarów. Zdobyta, nowa wiedza wesprze nas w pracy w domu, usprawni ją, jednocześnie poprawiając samopoczucie, bo inwestycja w swój rozwój i wynikające stąd sprawniejsze wykonywanie działań przekłada się na wysoką satysfakcję i samozadowolenie, a to z kolei jednoznacznie podnosi zdolności i efektywność w działaniu.

Podsumowanie

Na koniec jednak pamiętajmy. Obecna sytuacja jest trudna i wymagająca dla nas wszystkich. Przede wszystkim zatem, nie miejmy wyrzutów sumienia, gdy trzeba odejść od komputera, zająć się dziećmi, czy domem. Skupmy się teraz na tym, co naprawdę ważne i zatroszczmy się o siebie nawzajem.